Świętujemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy

Dzisiaj, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia. Na wstępie dzieciom przybliżono rys historyczny, przypominając, że niepodległość w roku 1918, Polska odzyskała po 123 latach zniewolenia.

Następnie miała miejsce część artystyczna, podczas której dzieci z poszczególnych grup recytowały wiersze, śpiewały piosenki o tematyce patriotycznej. Rozstrzygnęliśmy też konkurs plastyczny pt. “Polska – moja Ojczyzna”, a prace wykonane przez dzieci zostały wyeksponowane m.in. w ramach dekoracji sali. Kulminacyjnym momentem wydarzenia było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, przy akompaniamencie pianina. Wszystkim udzielił się wyjątkowy i podniosły nastrój.

Niewątpliwie wielką atrakcją wydarzenia była obecność zaproszonych żołnierzy Wojska Polskiego, którzy przybliżyli dzieciom rolę jaką pełni wojsko, stojąc na straży granic niepodległej Ojczyzny. Żołnierze zaprezentowali dzieciom elementy swojego wyposażenia: mundury, maski, kamizelki taktyczne, hełmy, a także indywidualny namiot. Dzieci zobaczyły też pokaz malowania twarzy, wykonanego za pomocą podręcznego zestawu makijażu taktycznego, będącego jednym z elementów kamuflażu osobistego żołnierza.


Uczestniczymy też w akcji „Rekord dla Niepodległej”

To jeszcze nie wszystko, gdyż w piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewamy 4-zwrotkowy hymn narodowy. Do udziału w akcji Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej zaprosili wszystkie przedszkola, szkoły oraz placówki oświatowe w kraju i za granicą.


Celem organizowanych w naszym przedszkolu obchodów rocznicowych jest budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych (barwy narodowe, flaga państwowa, godło, hymn). Przedszkolaki poznają pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności.

 

(DK)


Fotorelacja z wydarzenia